10.12.2018, Tomáš Tolnay

CEB - SLA 4:1 - Motor si připsal další tři body za vítězství proti Slavii

České Budějovice dokázali navázat na výhru proti Jihlavě a v domácím utkání porazit pražskou Slavii. Vítězný gól vstřelil Martin Novák. Znovu se prosadil i Václav Karabáček.

Úvod utkání byl v režii domácího týmu, který se od prvních minut tlačil do slávistické branky. Ihned po buly se za pukem dral mladičký Martin Beránek, ale v poslední chvíli ho slávističtí beci dokázali odstavit od puku. Minutu poté pálil z oblasti mezi kruhy domácí útočník Miroslav Čermák, jeho pokus však dokázal slávistický brankář David Honzík zlikvidovat pravým betonem. Ve třetí minutě byl blízko gólu domácí David Gilbert, ale z optimální palebné pozice nedokázal trefit branku. Motor byl i nadále aktivnějším týmem. V další zajímavé šanci se objevil David Karabáček, ale i s jeho střelou si dokázal brankář hostí poradit. Neujali se ani další šance domácích a tak poprvé zahrozili Pražané. Jejich první vážnější akce přišla až v osmé minutě utkání, když hostující Jaroslav Brož nahrával před branku odkud pohotově vypálil Jaromír Kverka, ale z blízka nedokázal zamířit mezi tři tyče. V desáté minutě střílel Miloslav Čermák po krásné nahrávce od Václava Karabáčka, jeho pokus však brankář Honzík dobře viděl a dokázal ho vyrazit betonem. Poté se ke střele dostal slávistický Tomáš Duda, ale i domácí brankář prokázal své kvality a puk schoval ve své náruči. Na konci první části se proti pravidlům provinil domácí Jakub Doktor. V první přesilové hře utkání pálil hned dvakrát od modré čáry hostující Jan Novák, ale ani v jednom případě se mu nepodařilo prostřelit brankáře domácích. Motor dokázal oslabení ubránit a tak se po první části hry odcházelo do šaten za nerozhodného stavu 0:0.

I do druhého dějství nastoupili domácí hokejisté aktivněji. Nejprve pálil od modré čáry Žiga Pavlin, krátce po něm se snažil prosadit z blízka Jakub Babka, brankář Honzík však i nadále odolával. Po úvodním tlaku domácích se Slávisté oklepali a dokázali poprvé v zápase skórovat. V přečíslení třech proti dvěma nejprve vypálil David Kohút, jeho pokus ještě dokázal Jan Strmeň vyrazit, ale na následnou dorážku Aleše Furcha již nedosáhl. O chvíli později mohli Slávisté udeřit podruhé, když z první střílel slávistický obránce Jan Novák, avšak Jan Strmeň se dokázal rychle přesunout a jeho pokus dokázal vyrazit. Motor mohl vyrovnat po střele Codyho Bradleyho, ten si najel od mantinelu mezi kruhy a snažil se střílet na bližší tyč ovšem hostující brankář si s jeho pokusem i s nutnou dávkou štěstí poradil. V polovině utkání si první přesilovou hru zahráli i domácí hokejisté. V největší šanci se mohl prosadit Cody Bradley, ale gólman Honzík byl znovu proti a kotouč dokázal schovat ve své výstroji. Vyrovnat se domácímu týmu podařilo až v plném počtu hráčů na ledové ploše. Dnes velice aktivní Cody Bradley prostřelil gólmana hostí po pěkném pasu od Pavla Nováka a bylo srovnáno. Před koncem druhé periody ještě zahrozil Slávista Jaroslav Brož, ale naštěstí pro domácí nedokázal svou střelu usměrnit mezi tři tyče, a tak bylo skóre zápasu vyrovnané i po druhé části hry – 1:1.

Třetí část zápasu rozehráli lépe hostující hokejisté, když několikrát ohrozili Strmeňovu svatyni, ale branka ani v jednom případě nepadla. Za domácí pak nejvíce zahrozil Pavel Pýcha, který se snažil překvapit hostujícího brankáře z poza branky, ale David Honzík v brance Slavie zůstal pozorný. Chvíli na to byl vyloučen hostující František Hrdinka po zákroku na Václava Karabáčka. V následné početní výhodě se gólman Honzík vytáhl parádním zákrokem proti Romanovi Přikrylovi. Vzápětí fauloval další Slávista Jiří Doležal a Jihočeši tak měli chvíli dvojnásobnou početní výhodu. Tu sice proměnit nedokázali, avšak chvíli na to se již ujali vedení, když domácí Lukáš Endál našel přes celou šířku kluziště Martina Nováka, ten nic nevymýšlel a střelou z první prostřelil Honzíka v slávistické brance. Chvíli na to mohlo být znovu srovnáno, když po pěkném pasu střílel hostující Tomáš Šmerha, ale jeho pokus domácí brankář lapil. Následně se Českobudějovičtí dočkali další početní výhody a také tuto dokázali potrestat, když Roman Přikryl nabil Václavu Karabáčkovi, který pohotovou střelou rozvlnil síťku a Motor už vedl o dvě branky. Na konci zápasu si zahráli dvojnásobnou přesilovou hru také Pražané, kterou ještě umocnili pomocí power play. Hokejisté Českých Budějovic však dokázali ustát nápor Slavie a naopak se jim podařilo přidat čtvrtou branku, když domácí obránce René Vydarený poslal puk o mantinel přes celé hřiště do odkryté branky. Motor tak navázal na povedené utkání proti Jihlavě a v domácím utkání si poradil s pražskou Slavií v poměru 4:1.

Ohlasy po zápasu

Václav Prospal (trenér Motoru): „Po vcelku dobrém startu jsme úplně přestali hrát a půl zápasu tahali za kratší konec. Podržel nás Honza Strmeň, kdyby totiž za stavu 0:1 přišel druhý gól, vypadalo to s námi hůř. Třetí třetinu jsme už odehráli velice dobře a byli lepším týmem. Mám radost, že jsme nakonec dokázali dát i nějaké góly. Uklidnila nás využitá přesilovka a branka při hře čtyři na čtyři, potom se nám hrálo lépe. Jenže na konci jsme si to sami zkomplikovali, kdy jsme totálně nesmyslně vystřídali, soupeř jel sám na bránu a museli jsme udělat faul. Když to shrnu, byly to dva rozdílné zápasy – první půlka kromě úvodu nestála za nic, druhá už byla podle našich představ.“

Jan Srdínko (asistent trenéra Slavie): „Těžko se to hodnotí, výsledek neodpovídá průběhu utkání. Měli jsme slabší vstup do zápasu, v prvních pěti minutách nás gólman hodně podržel, potom se ale hra srovnala. Ve třetí třetině se obě strany přetahovaly, avšak domácí proměnili svou šanci a dali gól v přesilovce. Potom jsme hru otevřeli a z toho pramenily chybičky. I když jsme v závěru dostali možnost početní výhody, zápas jsme už nezdramatizovali.“

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....