Banes Motor České Budějovice
24.10.2012, Michal Heřman

Mountfield hosty přehrával, ale body si odváží Litvínov. Jihočeši prohráli 0:3

Hokejisté Mountfieldu hostili v utkání 15. kola extraligy Litvínov a po většinu utkání ho dokázali přehrávat. Bohužel bez gólového efektu. Branky naopak stříleli hosté a po dvou gólech Trávníčka a jedné branky Hübla vyhráli na jihu Čech 3:0. Nic na tom nezměnili ani debutanti v domácím dresu Milan Michálek a Martin Hanzal.

První třetina – oba týmy měly šance, ale vynikali brankáři

Úvodní buly utkání vyhrál novic v dresu Mountfieldu Martin Hanzal, který vybojoval puk pro Františka Ptáčka. Celé střídání odehrála první lajna ve složení Michálek, Hanzal, Květoň – Ptáček, Jank dobře. Při vyloučení hostujícího Frolíka si sice domácí tým velkou šanci nepřipsal, ale chvíli po skončení přesilovky pálil nebezpečně Michálek. Puk však dokázal nadvakrát zkrotit brankář Francouz. Na druhé straně stojí za zmínku střela Kubáta, kterého efektivně lapačkou vychytal Kantor. Po necelých osmi minutách byl za podražení Hanzla vyloučen domácí Rousek. I Litvínov při své přesilovce nedokázal gólmana soupeře překonat a stav tak zůstal nezměněn.

V čase 10:40 fauloval Hanzala litvínovský Černý a ani tentokráte se domácí hráči neradovali z gólu. Střelu Frühaufa zneškodnil Francouz a pokus Hanzala skončil vysoko nad brankou v ochranné síti. Následující minuty byl Mountfield stále mírně lepším týmem, měl více útoků, ale ani po jednom z nich neskončil puk v síti. Naopak na druhé straně mohl poslat hosty do vedení navrátilec po zranění Martin Ručinský. Jeho rána skončila na připraveném Kantorovi. V poslední minutě měl ještě šanci Podlešák, který svou dorážkou nechal vyniknout pozorného Francouze.

Druhá třetina – Mountfield tlačil, ale gól dal Litvínov z nájezdu

Na začátku druhé třetiny fauloval Hübl aktivního Květoně a Litvínov šel znovu do čtyř. Při přesilovce měl Mountfield několik nebezpečných střel, které bohužel pro domácí pokaždé skončily na pozorném Francouzovi. Debutanti Michálek a hlavně Hanzal byli při chuti a obranu Litvínovu často zaměstnávali. Při dalším závaru před hostující brankou přelomil Květoňovi při střele hokejku Zeman a následovala další přesilová hra. Ta byla navíc umocněná dalším hostujícím nedovoleným zákrokem a Mountfield tak dostal výhodu přesilovky 5 na 3, která trvala jednu minutu a 15 sekund. Při ní dvakrát nebezpečně pálil Kotalík a jednou Frühauf.

Francouz byl opět skvělý a Litvínov držel. Navíc domácím hráčům ujel Trávníček, kterého fauloval Hanzal a následoval samostatný nájezd. A právě Michal Trávníček otevřel skóre zápasu, když si pohrál s Kantorem a blafákem dal puk do odkryté branky – 0:1! Jihočeši pokračovali v přesilovce 5 na 4, ale ani ve zbytku této výhody se neprosadili. Na druhé straně mohl navýšit vedení Litvínovu Jurčík a Posmyk. S jeho dělovkou si po menších problémech Kantor poradil. Po nepřesné rozehře Deje pálil v další šanci hostí do Kantora Lukeš. Prakticky z protiútoku měl velkou šanci Květoň. I on poslal puk jen do připraveného brankáře.

Třetí třetina – výborný Francouz hosty podržel a o vítězství rozhodl Trávníček

Po minutě hry ve třetím dějství fauloval Hanzal a Mountfield místo snahy o vyrovnání musel bránit jednogólové manko. V oslabení zahráli Jihočeši velmi dobře a litvínovské útoky si pohlídali. Nejaktivnější českobudějovická formace vedená Martinem Hanzalem vybojovala další šanci po šesti minutách hry. Střely Květoně a Michálka ale do prostoru mezi tři tyče nešly. Minutu na to ujel Lukeš a mířil sám na Kantora. Českobudějovický brankář vyšel z tohoto souboje vítězně, když jeho blafák vyrazil levým betonem.

V 53. minutě střílel nebezpečně z pravé strany Černý. Naštěstí pro Mountfield puk jen proletěl těsně kolem pravé tyče. S blížícím se koncem utkání tlak Českobudějovických sílil, ale Litvínov držel výborný Francouz. Necelých pět minut před koncem třetí třetiny střílel od modré čáry Ptáček. Puk stačil pravým betonem vykopnout Francouz, který chytil i následující střelu Kotalíka ihned po vhazování. Přesně čtyři minuty před koncem třetího dějství přišla pro domácí tým pohroma v podobě druhé inkasované branky. Nájezd dva na jednoho s přehledem proměnil opět Michal Trávníček - 0:2! Jihočeši se ve zbývajícím čase na snížení a potenciální vyrovnání nezmohli ani při hře bez brankáře. Naopak Litvínov dal gól do prázdné branky a pečetil tak stav na konečných 0:3. Gól dal po samostatné akci Viktor Hübl!

Ohlasy po zápasu
Peter Draisaitl (České Budějovice): "Říkám pořád to samé a už mě to přestává bavit. Všechny naše zápasy jsou stejné. Začneme dobře, potom nevyužijeme přesilovky, dostaneme hloupý gól a všechno se nám zhroutí. Hráči musí v zápasech vzít na sebe zodpovědnost za hru. To je hlavní věc, která nám chybí."

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Po čtyřech prohrách jsme potřebovali něco urvat, abychom se neutápěli jako v minulé sezoně. Začátek jsme neměli dobrý, Budějovice nás dostaly pod tlak, ale v této fázi nás podržel brankář. Hra se postupně vyrovnávala a od vedoucího gólu jsme to postavili na obraně. Musím pochválit všechny hráče za kolektivní výkon."

Sociální sítě

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....